About Me

I have always had a creative side. A side that yearned to express oneself. To produce something that others would find fascinating or full of wonder.
To have someone express an emotion over your work is something I try to achieve in every piece.
Recently I discovered a lost heritage in Estonia. The two seemed to fit together nicely. So a partnership was created.
Estonia seems mysterious; as a culture, language and place it was also a mystery to me. Not a lot of people even know where it is let alone who the people are.
Their language and culture opened a door for me, so to pay respect to their great Country I created a series of photos in their honor. Of course, this also helps me learn Estonian! ;)

Mul on alati olnud loominguline pool. Pool, kes igatses ennast väljendada. Toota midagi, mida teised leiaksid põnevat või imet täis. Püüan igas tükis saavutada seda, et keegi väljendaks teie töö üle emotsiooni.

Hiljuti avastasin Eestis kadunud pärandi. Tundus, et need kaks sobisid kenasti kokku. Nii loodi partnerlus. Eesti tundub salapärane; kultuuri, keele ja kohana oli see minu jaoks ka mõistatus.

Paljud inimesed ei tea isegi seda, kus räägitakse, kes need inimesed on.

Nende keel ja kultuur avasid mulle ukse, nii et nende suure riigi austamiseks lõin nende auks fotoseeria. Muidugi aitab see mul ka eesti keelt õppida! ;)